poniedziałek, 7 maja 2018

60) TYSIĄC TALARÓW / 1959 / reż Stanisław Wohl ☹️

Bronisław Pawlik, Barbara Kwiatkowska i Czesław Roszkowski

MOJA OCENA: 4/10 (ujdzie)

Gatunek: Komedia

Trzecia komedia z rzędu i po raz trzeci do mnie nie trafia. Znów ten zbyt dziecinny, infantylny rodzaj humoru… A jednocześnie znakomita obsada. Mamy tutaj jednak potwierdzenie reguły, że same nazwiska nie grają. Pierwsza część filmu – wspomnienia zakładu sprzed 100 lat –  szczególnie źle do mnie przemawiała, druga – współczesna – nieco lepiej, ale w sumie to raczej nie obejrzę już tego filmu powtórnie. Szkoda, bo sam pomysł scenariuszowy bardzo sympatyczny.


Gatunek: komedia

Krótki opis fabuły (kto nie chce, niech nie czyta): Wiosną 1959 roku w kominku kancelarii krakowskiego notariusza odnalezione zostaje tysiąc talarów w złocie wraz z manuskryptem wyjaśniającym pochodzenie i przeznaczenie skarbu. Sto lat wcześniej, w czerwcu 1859 roku, dwaj handlarze, Hipolit Wydech i August Drapka udali się w podróż z Radomia do Krakowa. W okolicy Chęcin zostali napadnięci i doszczętnie ograbieni – pozbawiono ich nawet wierzchniego ubrania. Za trzy dni w Krakowie gościć miał arcyksiążę i kupcy koniecznie chcieli dotrzeć tam na czas. Jednak nikt nie udzielił pomocy poszkodowanym. Dwaj nadzy mężczyźni wydawali się wszystkim podejrzani, szczuto więc ich psami, bito, odpędzano. W tej beznadziejnej sytuacji – jako że byli ludźmi z fantazją i poczuciem humoru – zawarli zakład, który rozstrzygnięty miał zostać dopiero za sto lat – czy można w roku 1959 w ciągu trzech dni dotrzeć z Chęcin do Krakowa, nie mając nic oprócz stroju kąpielowego? Ów zakład rozegrać mają spadkobiercy Hipolita i Augusta. Odnajduje ich tuż przed upływem wyznaczonego terminu krakowski notariusz. O złote talary będą rywalizować kompozytor Marek Drapka i siostrzenica właścicielki domu mody Kasia Wydech. Marek ubrany tylko w strój kąpielowy ma w ciągu trzech dni dotrzeć z Chęcin do Krakowa. Jeśli zadania tego nie zdoła wykonać, cały skarb przypadnie Kasi. Jest jeszcze jeden warunek – obie strony nie mogą ze sobą współpracować. Tymczasem od pierwszej chwili Kasia i Marek poczuli do siebie szczerą sympatię. Po licznych perypetiach Marek podejmuje się zadania i jest to początek wielu zabawnych przygód i rywalizacji obu stron. A kiedy zakochani młodzi świadomie zrezygnują z talarów na rzecz własnego szczęścia, muszą stawić czoło rozwścieczonym stronnikom.
SKALA: 😃🙂😐😕☹️


Edward Dziewoński i Irena Kwiatkowska

Bronisław Pawlik i Barbara Kwiatkowska

Aleksander Dzwonkowski, Czesław Roszkowski i Irena Kwiatkowska

Reżyseria: Stanisław Wohl / Scenariusz: Edmund Niziurski i Stanisław Wohl / Zdjęcia: Mikołaj Sprudin / Muzyka: Lucjan Kaszycki

Obsada:

Olga Bielska jako Izabella Szelest, primadonna
Barbara Kwiatkowska jako Kasia Wydech
Irena Kwiatkowska jako ciotka Kasi
Edward Dziewoński jako Hilary Melasa
Aleksander Dzwonkowski jako Hipolit Wydech
Bronisław Pawlik jako Marek Drapka, narzeczony Izabelli Szelest


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

POLECANE POSTY

263) KLUB SZACHISTÓW / 1967 / reż Witold Lesiewicz 🙂